Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bartın’da kurulan gazete 100. yılını kutluyor

Bartın’da Cemal Aliş tarafından el yazısı ile hazırlanarak ilk baskısı yayınlanan ve 6 Eylül 1924 yılında kurulan Bartın Gazetesi 100 yaşında.

Bartın'da Cemal Aliş tarafından

Bartın’da 6 Eylül 1924 tarihinde Cemal Aliş’in el yazısı ile hazırladığı ve şapograf (taş) baskı olarak ilk sayısı çıkan Bartın Gazetesi, süreçte ise matbaa ve ofset baskı ile yayın hayatına devam etti. Cemal Aliş’in oğlu Esen Aliş tarafından da yayın hayatına devam eden gazete, 99. yılını doldurdu.

1918 yılında yayın hayatına başlayan Yeni Adana Gazetesi’nin kapanmasının ardından Anadolu’nun en eski gazetesi olan Bartın Gazetesi, 100. yılını kutluyor. Ulusal basındaki Cumhuriyet gazetesi ile yaşıt olan gazete, bölgenin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında da bulunan toplam 1500 abonesi ile yayın hayatını sürdürüyor. Resmi İlan geliri olmayan, yalnız özel ilanlar ve yıllık 350 lira olan abone bedeli ile yayın hayatına devam eden gazete, yine Aliş ailesine ait 1925 kuruluşlu Türkiye’nin en eski 2.nci kitabevi olan Azim Kitabevi’nin desteğiyle yayınlanmaya devam ediyor.