Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bolu, agro-ekolojik üretim modelinde pilot il seçildi

Bolu’da uygulanan proje kapsamında agro-ekolojik üretim modeli için 17 farklı yerden toprak örnekleri alındı.

Bolu'da uygulanan proje kapsamında

Küresel Çevre Fonu (GEF) tarafından finanse edilen proje çerçevesinde pilot il seçilen Bolu’ya giden Prof. Dr. Erhan Akça önderliğindeki FAO ekibi ve bakanlık uzmanlarından oluşan heyet, Bolu’nun Seben ve Yeniçağa ilçelerinde çiftçilerle buluştu.

Seben ve Yeniçağa ilçelerinde yaşayan çiftçilerle gerçekleşen buluşmada üreticilere proje hedefleri ve amacı hakkında bilgiler verildi. Seben ve Yeniçağa ilçelerindeki 17 ayrı noktadan toprak örnekleri alındı.

Proje çerçevesinde ulusal düzeyde yaklaşık 50 bin dekarlık alanda sağlıklı gıda üretim ve erişim kapasitelerinin artırılarak gıda ihtiyaçlarının güvenli bir şekilde temini hedefleniyor. Çiftçilerle buluşmada konuşma yapan Prof. Dr. Akça, Bolu’da agro-ekolojik üretim modeliyle çevreye duyarlı örnek bir üretim modeli inşa edilerek, deneyimlerin Orta Asya ülkeleri ile de paylaşılacağını söyledi.

Bolu’da sürdürülebilir tarım prensiplerinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agro-Ekoloji Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi projesi ekosistem odaklı gıda üretim modelinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışacak. Projede küçük ölçekli tarımsal işletmelerin güçlendirilmesi, doğal kaynakların korunmasına yönelik ekolojik tarımsal üretim yöntemlerinin yaygınlaştırılması ve yerel tarımsal ürünlerin güçlendirilmesi hedefleniyor.