Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çaycuma Belediyesi’nden Şair İbrahim Behçet Kalaycı büstü

Çaycuma Belediyesi, Eğitimci Şair İbrahim Mehmet Kalaycı’nın büstünü, bir dönem yaşadığı evinin önünde bulunan Dere Park içerisinde yapacak.

Çaycuma Belediyesi, Eğitimci Şair

Çaycuma Belediyesi, Şair İbrahim Behçet Kalaycı için ilçenin yetiştirdiği değerlere sahip çıkmak adına bir süre yaşadığı evinin önündeki Dere Park içerisinde büst yaptıracak. Çaycuma Belediyesinin yaptıracağı büst yaklaşık 2 metre boyunda olacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, söz konusu girişimi; ilçenin değerlerine sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarma çalışmalarından biri olarak ifade etti.

İbrahim Behçet Kalaycı kimdir?

1922 yılında Urfa’da doğan İbrahim Behçet Kalaycı, ilkokul eğitimini Devrek ve Çaycuma’da tamamladı. Adana Öğretmen Okulu’ndan mezun olan Kalaycı, 1 yıl süreyle Yenice’de ilkokul öğretmenliği görevinde bulundu. Yükseköğrenimini ise Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi bölümünde tamamlayan Şair İbrahim Behçet Kalaycı, Zonguldak ve Çaycuma‘da çeşitli okullarda beden eğitimi öğretmeni olarak görev yaptı. Kalaycı’nın emekliliği ise; Zonguldak Merkez Ortaokulunda Türkçe öğretmeni olarak yaptığı dönemde gerçekleşti. Zonguldak Şairi olarak bilinen İbrahim Behçet Kalaycı, edebiyat çalışmalarına ortaokul sıralarında başladı. İlk deneme kitabını 1962 yılında çıkaran Kalaycı, yazdığı şiirlerini çeşitli dergilerde yayınladı. İbrahim Behçet Kalaycı, 2006 yılında 84 yaşındayken hayatını kaybetti.