Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çaycuma’da darp ederek köpeğini öldürdüler

Zonguldak’ın ilçesi Çaycuma’ya bağlı Yolgeçen köyünde yaşayan Mahir Şen ile kız kardeşe Hilal Şen’in beraber besledikleri köpek darp edilerek öldürüldü.

Zonguldak'ın ilçesi Çaycuma'ya bağlı

‘Tüylü’ öldürülmeden 8’i dişi 1’i yavru 4 erkek köpeğe evinin avlusunda baktığını ifade eden Şen, köylünün 10 yıl içinde 15 köpeğinin zehirlenerek ya da dövülerek öldürüldüğünü öne sürdü. İşsiz olduğunu, vicdan ve merhamet duygusuyla köpeklere baktığını söyleyen Mahir Şen, “Bir hayvansever olarak elimden geldiğince köpek bakmaya çalışıyorum. Maddi durumum da gelirim de yok. Köpeklerimi de zehirliyorlar. Köyde hayvana bakmakta zorlanıyorum. Baktırmıyorlar, vatandaşlar bakmamı istemiyor. Öldürüyorlar, zehirliyorlar, darp ediyorlar köpeklerimi. Jandarma da geldi. Öldürülen köpeğimin fotoğraflarını çektiler. Darp edilerek öldürülmüş, öyle tespit edildi. 8 tane dişi köpeğim var, dışarıdan geldiler, hayvansever olduğum için bana sığındılar. Bu köpekler yavruluyordu, ben de hayvanseverlerden yardım istedim. Destek oldular, kısırlaştırma ameliyatlarını yaptırıp bize teslim ettiler. Şu an 8 tane dişi 3 erkek köpeğim var. 4 erkekti, birini öldürdüler işte” dedi.

10 yılda 15 köpeği öldürülmüş

10 yıl içinde 15’e yakın köpeğinin öldürüldüğünü söyleyen Mahir Şen, “Ben baktığım sürece köpeklerime saldırı devam ediyor. Yıllardır böyle. ‘Sen bu köpeğe niye bakıyorsun? Senden başka kimse yok mu?’ Ondan sonra tehdit ‘bu köpeklere bakmayacaksın’ diye. Köpeklerim genelde zehirlenerek öldürüldü, zehirliyorlar. En son öldürülen köpeği darp ederek öldürdüler. Ondan önce de dövülerek öldürüldü. Genelde zehirleniyorlar. Köpeğimin birini vurdular, hatta boynundan girip sırtından çıktı kurşun. Veterinere götürerek antibiyotikle tedavi ettirdim. İyileştirdim. İstemiyorlar kısacası, ne beni ne köpeğimi istiyorlar. Bu konuda yardım istiyorum. Ben vicdan, merhamet duygusuyla bunlara bakmaya çalışıyorum ama bakacak gücüm yok” diye konuştu.

Jandarmanın soruşturma başlattığını belirten Mahir Şen, “Bizzat gözle gören veya kamera kaydı olmadığı için işlem yapılamadı. Yalnızca jandarma tarafından tahkikat başlatıldığını söylediler. Jandarma ‘Peşini bırakmayacağız’ dedi. Parayla aldığım 3 kangal köpeğim de vardı, onları da barındırmadılar. Köpekler can çekişe çekişe, ağızlarından sarı su gelerek, ciğerleri patlamış köpeklerin. Veterinere götürdüm ama kana karışmış kurtaramadım. Ben mağdurum, ne yapacağımı bilemiyorum. Ben de mi bu köpekleri ormana dağa bırakayım” ifadelerini kullandı.

Davalık oldukları köpek de zehirlenmiş

Daha önce tavukları yediği gerekçesiyle davalık oldukları evde besledikleri köpeğiyle fotoğrafını gösteren Hilal Şen, “Köy komşularımız mahkemeye verdi bizi. 2 yıl boyunca mahkeme sürdü ama beraat aldık. Tavuğu yediği ispatlanamadığı için. Bu köpek de birkaç sene sonra zehirlendi” dedi.

“Köyde köpek düşmanı yok”

Köyde köpeklerin öldürülmediğini savunan Yolgeçen Köyü Muhtarı İdris Odabaş ise, “Vatandaşın tavuğuna zarar veriyor. Köpekleri dışarıda besliyor, köpeklere bakmıyor zaten. Kendisi bakmıyor köpeklere. Zarar veriyorlar vatandaşa, tavuklarını yiyor. İşte çocuklara saldırıyor diye vatandaşın şikayeti bana. Ben kendim görmedim. Köpeklerin bu yüzden öldürülüp öldürülmediğini bilmiyorum. Köpekleri öldürdüler mi onu da görmedim. Çözüm olarak köpekleri bir yerde muhafaza altına alacak. Çözüm, avlu içerisinde bakacak ya da bakamadığı bir kısmını barınağa teslim edecek. Ben köpeklere kimsenin zarar vereceğini tahmin etmiyorum. Köyde öyle köpek düşmanı falan gibi bir sıkıntı yok. Kimse öyle bir şey yapamaz. Köyde kedi köpek, hayvan hepsi var. Beslenmez olur mu. Eski belediye başkanı ile mahkemelik mi değil mi bilmiyorum ama onların tavuklara saldırdığını birçok kez şikayet ettiler bana” ifadelerine yer verdi.