Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çaycuma’daki ortaokulda müze sınıfı açıldı

Zonguldak’ın ilçesi Çaycuma’ya bağlı Kahvecioğlu köyündeki Cumhuriyet Ortaokulu’nda özel müze sınıfı açıldı.

Zonguldak'ın ilçesi Çaycuma'ya bağlı

Okulun Sosyal Bilimler Öğretmeni Volkan Gebeş liderliğinde, yaklaşık bir yıllık bir çalışma sonucunda tarihi eşyaların toplanması ve sergilenmesi sağlandı. Gebeş, bu projeye destek verenlerin katkıları sayesinde müze sınıfının oluşturulduğunu belirtti. Müze sınıfında, öğrencilere derslerde işlenen konuların somut örnekleri sunuluyor. Özellikle Atatürk’ün Cumhuriyetin 10. yılında giydiği takım elbisesinin birebir örneği bu sınıfta yer alıyor. Müzede ayrıca eski paralar, televizyonlar, kıyafetler, Çanakkale Cephesi’nde kullanılan eşyalar ve Çaycuma’ya özgü yöresel eşyalar sergileniyor.

Gebeş, “Öğrencilerimize müze eğitimi vermek amacıyla aynı zamanda milli ve manevi değerleri daha da benimsemeleri amacıyla böyle bir müze sınıfı oluşturduk. Gerçek anlamda bir müze değil olması da mümkün değil. Biz sadece bir canlandırma ortamı, imitasyon şeklinde öğrencilerimize daha erken yaşta milli bilinci ve müze bilincini kazandırmaya çalıştık. Buna bağlı olarak gerekli girişimlerde bulunarak bu sınıfı oluşturduk” dedi.

“Her şey küçük bir kıvılcımla başladı”

İlk olarak köy halkının desteğiyle birtakım eşyalar toplayarak sergilediklerini anlatan Gebeş, sosyal medya aracılığıyla müze tasarımcıları ve kolleksiyonerlerle iletişime geçerek projeyi genişletti. Müze tasarımcısı Türkan Kafadar, Atatürk’ün kıyafetinin birebir örneğini okula hediye etti. Gebeş, bu destek için Kafadar’a teşekkürlerini iletti. Gebeş, “Aslında her şey ufak bir kıvılcımla başladı. Zamanla konuyu biraz daha büyütüp genişletmeye çalıştık. İlk önce köyümüzdeki insanlarımızın desteği ile küçük birkaç eşyayı temin ettik. Daha sonra biraz daha zenginleştirmek istediğimizde bir proje hazırladım. Bu projenin kabul edilmesiyle böyle bir sınıfı dizayn ettik. Sosyal medya üzerinden ulaşabildiğimiz müze tasarımcıları, kolleksiyonerlerle görüştük. Onlar da belli başlı destekleri vererek ciddi anlamda bir yol kat ettik. Bu esnada bazı fikirleri de uygulamaya koyarak son noktayı koyduk. Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin 10. yılında giydiği kıyafetin birebir örneğini müze tasarımcısı Türkan Kafadar hanımefendi bize hediye etti. Kendisine teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.