Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Devrek bastonları Mehmet Ustayla can buluyor

Devrek’teki atölyesinde yaptığı Devrek bastonları Türkiye’de tanınan Mehmet Sait Usta, bastonların özelliğini ve mesleğe başlama hikayesini anlattı.

Devrek’teki atölyesinde yaptığı Devrek

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde yaşayan ve burada açtığı atölyesindeki bastonları ile büyük ilgi gören Mehmet Sait Akar 1983 yılından beri bu mesleği yapıyor. Yanında çalışmaya başladığı büyük ustasından işi öğrenen ve ardından usta olarak bu mesleği sürdüren Mehmet Usta, Devrek bastonlarının özelliklerini anlattı.

“Esner ama kırılmaz”

Bastonların el yapımı olduğuna dikkat çeken Mehmet Usta, “Devrek bastonu el yapımıdır. Bastonların en önemli özelliği yılanlı olmasıdır. Bastonun yapımı 3-4 günü almaktadır. Yapılacak işçilik, motife göre değişiyor.1983 yılında mesleğe başladım ve bu tarihten beri baston yapıyorum. Bu işi ustamdan öğrendim ve devam ettiriyorum. Eskiden manda boynuzu takılırken şu anda sert plastik malzemeler takılıyor. Bu bastonun en önemli özelliği esnemesine rağmen kırılmamasıdır. Kullandığımız ağaçlar ve işçilik ile birlikte Devrek bastonu hem çok kullanışlı hem de uzun ömürlüdür.” dedi.