Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ZBEÜ, Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden 65 kişilik öğrenci ve öğretim üyesi İstanbul’daki 8. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’na katıldı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nden

Gastronominin dünyaca ünlü isimlerini, Michelin yıldızlı şeflerini ve dünyanın en önemli Pastry Chef’lerini Türkiye’de ağırlayan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, dopdolu programı ve seçkin katılımcılarıyla bir kez daha ziyaretçilerini dünya gastronomisi ile buluşturdu. Zonguldak Bülent Ecevit üniversitesi (ZBEÜ) 65 kişilik öğrenci ve öğretim üyesi ile 8.cisi düzenlenen gastromasaya katılım sağladı. Öğrencilerin dikkatini çeken ünlü şefler yaptığı workshoplar ile büyük bir ilgi çekti.

Dr. Öğretim Üyesi Sercan Kadam, “Bizler öğrencilerimizi her alanda deneyim yaşaması için ve her alanda başarılı olması için bu senede gastronomi konferansına katılım sağladık. Gastronomi her alanı çok özel bir deneyime sahiptir. “Sürdürülebilirlik ve Biyoçeşitlilik” ana temasıyla gerçekleşen konferansa Devrek Meslek Yüksekokulu, Aşçılık programı öğretim elemanları ve program öğrencileri katıldı. Dünyanın en önemli 3 gastronomi organizasyonundan biri olan Gastromasa sahnesinde aralarında dünyaca ünlü şefler mutfak deneyimlerini hem öğrencilerimiz hem de izleyicilerle paylaştı. Organizasyon içerisinde ayrıca uluslararası firmaların standlarının da bulunması öğrencilerin sektörel olarak bilgi alışverişinde bulunmasına büyük katkı sağladı. Organizasyona katılımda desteklerinden dolayı Sayın Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer hocamıza teşekkür ediyoruz” dedi.