Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zonguldak, Devrek ve Ereğli’de Cumhuriyetin 100. yılı coşkusu

Zonguldak, Devrek ve Ereğli’de Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla başlayan kutlamalar çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Zonguldak, Devrek ve Ereğli'de

Cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları Zonguldak’ta çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Mehmet Çelikel Lisesi’nde öğrenim gören izci öğrenciler, Kapuz Plajı’nda dalgıçlar eşliğinde etkinlik gerçekleştirdi. İzcileri temsilen okul öğretmenlerinden Kemal Turgut, dalış eğitmeni Bülent Püren ve dalgıçlar Aral Mesci ve Emre Özoğlu eşliğinde denize daldı.

Dron ile havadan da görüntülenen etkinlikte Atatürk portresi, Türk Bayrağı ve Mehmet Çelikel Lisesi’nin bayrağı denizin altında birlikte açıldı. Etkinlik sonunda dalgıçlar ve öğrenciler hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhuriyet kuşakları buluşmasında Cumhuriyet’in 100. yılına hep birlikte tanıklık edildi. Huzurevinde kalan 90 ve üstü yaşlılar ise Cumhuriyet’in hem 10 hem de 100’ncü yılını yaşadı. Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı nedeniyle huzurevinde kalan yaşlılar gençlerle buluştu, dans edip, şarkılara eşlik etti. İzmirlioğlu Huzurevi ve Mühendisler Derneği tarafından, Mühendisler Derneği Lokali’nde, “Cumhuriyet Kuşakları Buluşması” gerçekleştirildi.

Zonguldak Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Ali Osman Yılmaz, burada yaptığı konuşmada Cumhuriyet’in 100. yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Huzurevinde 90 yaş ve üstü yaşlıların da bulunduğunu, Cumhuriyet’in kuruluşunun 10. yılı ile 100. yılını kutlayanlarla birlikte olmanın herkese nasip olamayacağını belirterek şu ifadelere yer verdi: “90 Yaşında amcalarımız var bir tarafta bizler varız. Son derece mutluyuz. Cumhuriyetin 100. yıl coşkusunu onlarla birlikte yaşıyoruz. Zihnimize ve tarihe bir kayıt düşelim. Sanırım bizim yaşadığımızı belki bizden başka kimse yaşayamaz. 10’ncu ve 100. yıl coşkusunu bir arada yaşanabileceği tek yıl 2023 yılı oldu. Son derece bahtiyarız. Aramızda o yıllara tanıklık eden büyüklerimiz var.”

Huzurevinde kalan 90 ve üstü yaştaki yaşlılar daha sonra Cumhuriyet pastasını Yılmaz, İzmirlioğlu Huzurevi Müdürü İlhan Yılmaz ile birlikte kesti. Şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu dua edildi. Türkiye Cumhuriyeti konulu sinevizyon gösterisinin ardından Atatürk’ün sevdiği şarkılar eşliğinde huzurevinde kalan yaşlılar gençlerle dans etti.

Devrek ilçesinde 1923 yılında dünyaya gelen Recep Başpınar, maden ocağında çalıştıktan sonra emekli oldu. Emeklilik hayatını Karşıyaka Mahallesi’nde sürdüren 100 yaşındaki Recep Başpınar, Cumhuriyet’in kurulmasının ardından büyük mutluluk yaşadıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ile başlayan düzenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından devam ettirildiğini ifade eden Başpınar şöyle dedi:

“Cumhuriyetin ilanından sonra birçok alanda hak ve özgürlükler kazanıldı. Atatürk seviliyor ve Cumhuriyetin ilanı halk tarafından memnuniyetle karşılandı. Toplum bu süreçte gelişti. Eğer Atatürk bu düzeni kurmasaydı böyle bir düzen olmazdı. Şimdi yeni Cumhurbaşkanı geldi ve yeni bir düzen başlattı. Çok şükür güzel bir düzen devam ediyor. Cumhuriyet bir milletin birleşmesi demektir. Cumhuriyet olmasaydı birlik ve beraberlik olmazdı, herkes birbirini bir yere çekerdi. Eskiden çok zor zamanlar geçirdik. Artık rahatız. Daha sağlam, daha bilinçli. Atatürk’ü görseydim, Türkiye Cumhuriyeti’ni düzene soktuğu için ona teşekkür etmek isterdim.”